anonymous

Prognoza na mecz Szwajcaria – Czechy

Flisak prowadzący łódź opowiada o wąwozie oraz licznych formacjach skalnych. Osoby rozumiejące język czeski maja szansę pośmiać się z jego przypowiastek. My bardziej skupialiśmy się na widokach i formacjach skalnych. Warto ustawić krótki czas migawki, jeśli chcemy zrobić jakieś zdjęcia podczas rejsu.

Jetrichovice to miejscowość, która się znajduje w samym środku Czeskiej Szwajcarii. Stąd można wyruszyć na wyjątkowo malowniczy szlak i zobaczyć kilka naprawdę ciekawych miejsc widokowych; Skala Mariina, Ściana Wilhelminy, Skała Rudolfa i zamek Falkenstein. Określenia te na stałe zagościły na mapach turystycznych, przyciągając podróżników spragnionych kontaktu z dziką, zapierającą dech w piersiach przyrodą. Dziś Czeska Szwajcaria to synonim bajkowych krajobrazów, skalnych miast i malowniczych wąwozów, które inspirują kolejne pokolenia artystów i zachwycają wszystkich miłośników natury.

No i jeszcze zrobiliśmy się mega głodni, więc czas był kończyć wyprawę i znaleźć jakąś ciekawą restaurację. Nie trwało długo (około 40 minut) i doszliśmy do pierwszego punktu widokowego Mariina Skała (Skała Marii). Pozostało jeszcze tylko wspiąć się po schodach i już można było podziwiać okolicę z „lotu ptaka”.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

Położony przy granicy z Niemcami, czeski park narodowy usytuowany jest między malowniczą wsią Hřensko i miasteczkiem Chřibská. Niezwykłe formacje skalne i rozległe lasy Czeskiej Szwajcarii rozpościerają się przy brzegach Łaby, sąsiadując z Saską Szwajcarią po stronie niemieckiej. To właśnie od niej czeska kraina zaczerpnęła inspirację do swojej nazwy.

Bez względu na to, każdy na pewno znajdzie tam coś dla siebie. Przyznam się szczerze, że w ty miejscu sobie pofolgowałem i popuściłem pasa. Ewa zamówiła faszerowaną papryką, a ja zacząłem od zupy gulaszowej.

Putin dokonuje największej kradzieży samolotów wszech czasów

  • Niedaleko Mosquito Intercamp znajduje się ciekawa trasa prowadząca do ruin młyna – Dolský mlýn.
  • Książę Edmund Clary-Aldringen, do którego należało Hřensko.
  • Zagospodarowanie i udostępnienie masom ikonicznej atrakcji Czeskiej Szwajcarii — Bramy Pravčickiej.
  • Oprócz niego swój wkład w “turystyczny biznes” miały również inne rody.
  • Okolice zaczęły przyciągać takie osobistości jak Andersen czy Beethoven.
  • Skręcając na południe w miejscowości Burkau, pokonasz momentami wąskie, ale niezwykle malownicze drogi, które doprowadzą Cię do zachodniej bramy czeskiego parku narodowego.
  • Z racji tego, że chcieliśmy nieco ograniczyć koszty, postanowiliśmy się zatrzymać po stronie czeskiej.
  • Spokojnie możesz wybrać się tam z dziećmi, a także zabrać na trasę hikingową czworonoga, ponieważ szlaki zezwalają na spacery z psami.
  • Jest to doskonałe miejsce do relaksu, spacerów i fotografowania pięknych krajobrazów.
  • Podczas wędrówki do skalnej bramy próbowałam rozszyfrować, jak często jeździ komunikacja miejska i natknęłam się na dwa przystanki.

Jedną z opcji jest szlak prowadzący z Hřenska do Pravčickiej Bramy, który dodatkowo obejmuje rejs tratwą przez Wąwóz Edmunda (atrakcja płatna). Jest to 15-kilometrowa trasa, której przejście wraz z rejsem zajmie około 5 godzin. Droga rozpoczyna się w Hřensku, skąd należy podążać żółtym szlakiem w kierunku platformy, z której startują tratwy. Następnie należy udać się w kierunku wsi Mezná i przechodząc przez czerwony szlak, dotrzeć do Bramy Pravčická. Stamtąd możesz wrócić czerwoną trasą przez las, w kierunku drogi do Hřenska i wrócić autobusem bądź dotrzeć do wsi pieszo, kontynuując wędrówkę czerwoną trasą. Do Pravčickiej Bramy dotrzesz również, podążając czerwoną trasą na Szlaku Gabrieli.

Tovarna Rabstejn – podziemna fabryka samolotów z czasów II wojny w Czeskiej Szwajcarii

Wybierając się do Czeskiej Szwajcarii, warto spędzić noc w jednej z kameralnych kwater prywatnych – drewniane domki w otoczeniu gór i lasów pozwolą na błogi odpoczynek wśród natury. Jeżeli chcesz podążyć naszym szlakiem, to spójrz teraz na załączoną mapę. My kontynuowaliśmy wędrówkę po Czeskiej Szwajcarii szlakiem czerwonym i to był dobry wybór. Zobaczyliśmy jeszcze wiele formacji skalnych, a gdy wyszliśmy na łąki, naszym oczom ukazały się miejsca, na których jeszcze niedawno podziwialiśmy świat z góry. I tylko dziwiliśmy się, że jeszcze przed momentem byliśmy tak wysoko. Czeska Szwajcaria słynie z pięknych krajobrazów, skalnych miasteczek i wąwozów, które zachwycają swoim klimatem i pięknem natury.

  • Trasa rozciąga się na długość około 5 kilometrów, a jej przejście może zająć Ci od jednej do dwóch godzin.
  • Podczas wojny to wzgórze służyło jako świetny punkt obserwacyjny.
  • Wybierasz się do naszych południowych sąsiadów i planujesz zwiedzić Czeską Szwajcarię?
  • Niezwykłe formacje skalne i rozległe lasy Czeskiej Szwajcarii rozpościerają się przy brzegach Łaby, sąsiadując z Saską Szwajcarią po stronie niemieckiej.
  • Nie brakuje tu bram, baszt, iglic, wysokich pionowych ścian, tarasów czy skalnych labiryntów.
  • Dojście do Pravčickiej bramy jest możliwe jedynie pieszo, a najpopularniejszym punktem wyjścia jest miejscowość Hřensko.
  • To właśnie szwajcarscy malarze Adrian Zingg i Anton Graff, zauroczeni pięknem tutejszych formacji skalnych, nadali temu regionowi nazwę „Szwajcaria” w XVIII wieku.
  • Pracując w Dreźnie, Zingg i Graff dostrzegli uderzające podobieństwo między skalistymi labiryntami nad Łabą a alpejskimi pejzażami swojej ojczyzny.
  • Jednak nie zakończyliśmy tutaj naszej wędrówki, tylko weszliśmy na szlak żółty w celu zobaczenia zamku Falkenstein w Czeskiej Szwajcarii.
  • Po pierwsze widoki, jak pewnie się domyślasz, są niesamowite!
  • Osoby rozumiejące język czeski maja szansę pośmiać się z jego przypowiastek.
  • Podróż z Wrocławia do tak zwanej bramy Czeskiej Szwajcarii, czyli wsi Hřensko, zajmuje nieco ponad 3 godziny.
  • Jeśli dotrzesz na miejsce poza godzinami otwarcia, to nie wejdziesz do środka.

Czerwcowy długi weekend w Twierdzy Rycerskiej na Zamku Czocha

Ogromna część Czeskiej Szwajcarii ucierpiała, a żywioł zniszczył hektary drzew. To jeden z najważniejszych symboli Czeskiej Szwajcarii i największy naturalny most skalny w Europie.Idąc na skalną bramę, nie powinniście się zgubić. Na zwiedzanie samego terenu przy bramie warto zarezerwować ok. 60 minut. Są tu trzy główne punkty widokowe i kilka miejscówek, skąd obejrzeć możecie panoramę parku.

Dobrym pomysłem jest też zabranie kijków trekkingowych, które odciążą stawy kolanowe podczas podejść i zejść po śliskich ścieżkach. Miasto to jest położone na obrzeżach Parku Narodowego i oferuje szeroki wybór miejsc noclegowych, w tym rodzinnych pensjonatów oraz luksusowych hoteli. Jednym z rekomendowanych miejsc https://shvejcariya-chehiya.pl/ jest Apartmány Lípa, który oferuje nowoczesne apartamenty z pełnym wyposażeniem. Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie. Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Następnie na talerzu wylądował stek z wieprzowiny z kiełbasą, jajkiem, fasolą i pieczonymi ziemniakami. Samo dojście na zamek w jest krótkie, bo to raptem 500 m. Jednak przy wejściu można się już zasapać, bo do pokonania czekają wysokie, całkiem strome schody. Gdy po nich wchodziłem od razu przypomniało mi się wejście na zamek Strzemień w Teplickich Skałach, które wyglądało niemal identycznie. Większość potrzebnych rzeczy kupisz w sklepie Decathlon.

Nie można nawet mówić o ruinach, ale ślady twierdzy pozostały. Zaczynamy od polecenia największej atrakcji Czeskiej Szwajcarii. Szlak pod bramę jest bezpłatny, ale w sezonie niestety zapłacimy za wejście na punktu widokowe. Zdecydowanie polecamy wejście na tarasy i obejrzenie przepięknych widoków i bramy w całej okazałości. Ostatni etap wędrówki to mozolne wspinanie pod górę, bardzo często po schodach.

Trudno osądzić, która z tych atrakcji jest najważniejsza i przyciąga najwięcej turystów. Pionowe skalne ściany, ostre zejście po schodach, chłód bijący od skał nawet w upalny dzień, bujna zieleń i spływ łodzią – wszystko to tworzy cudowny klimat. To urokliwe miasteczko jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Czeskiej Szwajcarii. Znajdują się tu liczne pensjonaty, hotele oraz apartamenty o zróżnicowanym standardzie. Popularnym wyborem jest Hotel Praha, który oferuje komfortowe pokoje i łatwy dostęp do głównych atrakcji, takich jak Brama Pravčicka i wąwozy Kamenice.

Dalsza trasa prowadzi do wjazdu do miejscowości Hřensko. Znajduje się tam parking, więc całą trasę można zrobić też w drugą stronę. My zatrzymaliśmy się na smażony ser w knajpce Pension Klepáč, wybranej na ślepo. Panská skála znajduje się w okolicach czeskiego miasta Kamenický Šenov i stanowi najstarszy rezerwat geologiczny na terenie Czech. Jest możliwe wejście na skalisty szczyt lub obejście formacji skalnej ścieżką przebiegającą dookoła niej. Divoka souteska to wąwóz zdecydowanie mniejszy od Wąwozu Edmunda, jednak nie mniej malowniczy.

W jesiennych kolorach przy wschodzie lub zachodzie słońca ciekawie może też wyglądać Sokole gniazdo i łuk skalny. Dodatkowo tuż obok znajduje się Sokolí hnízdo czyli wycieczkowy pałacyk Sokole gniazdo. Obecnie mieści się tam restauracja, a na pierwszym piętrze znajduje się galeria z wystawą fotografii Juliusa Puflera. Są bardzo piękne i w dodatku pokazują sporo lokacji z całego rejonu w różnych porach roku.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
error: Content is protected !!